MEMBERS OF 9th PARLIAMENT CONTACT LIST № NAME CONSTITUENCY POLITICAL PARTY MOBILE EMAIL ADDRESS


AADROA ALEX ONZIMA MARACHA COUNTY INDEPENDENT 0772-411334 aonzima@parliament.go.ug
Ms. ABABIKU JESCA Woman representative INDEPENDENT 0772-315547 jababiku@parliament.go.ug
Acayo Christine Cwinya-Ai Woman representative 0773-663118 cacayo@parliament.go.ug

Acheng Joy Ruth Woman representative UPC 0772-658784 jacheng@parliament.go.ug
Achia Remigio Pian County - Nakapiripirit District NRM 0772-471833/ 0752-471833 rachia@parliament.go.ug
Achia Terence Naco (Bokora County - Napak District NRM 0772-681008 tachia@parliament.go.ug
Achieng Sarah Opendi Woman representative NRM 0785-610633/ O700544982 sachieng@parliament.go.ug
Achile Manoah Mila Woman representative NRM O754-553997 machile@parliament.go.ug
Acire Christopher Gulu Municipality FDC acirec@parliament.go.ug
Adong Lilly Woman representative NRM 0772- 314 224 / 0791- 222 135 ladong@parliament.go.ug
Ajedra Gabriel Gadison Aridru Arua Municipality NRM 0775-973319 gajedra@parliament.go.ug
Ajok Lucy Woman representative UPC 0718-523 612 lajok@parliament.go.ug
Akello Judith Franca Woman representative FDC 0758-393965 jakello@parliament.go.ug
Akello Rose Lilly Woman representative INDEPENDENT 0772-858669 rakello@parliament.go.ug
Akena James Micheal Jimmy Lira Municipality UPC jakena@parliament.go.ug
Akiror Agnes Egunyu EX-OFFICIO Representative 0772-455958 / 0774-724087 akiror@parliament.go.ug
Akol Rose Okullu Woman representative NRM 0772-501834/ 0752-631711 arakol@parliament.go.ug
Akora Maxwell Ebong Patrick Maruzi County - Apac District UPC 0701 442 840, 0788 075 447 makora@parliament.go.ug
Alaso Alice Asianut Woman representative FDC 0752-487653 aalaso@parliament.go.ug
Alengot Proscovia Oromait Woman representative NRM opalengot@parliament.go.ug
Aleper Simon Peter (Moroto Municipality NRM 0772 394 734/0712 394 734 saleper@parliament.go.ug
Aleper Margaret Achilla Woman representative KOTIDO NRM 0772- 972798 maleper@parliament.go.ug
Alero Tom Aza West Moyo County NRM 0782-414502 talero@parliament.go.ug
Ali Moses East Moyo County.ADJUMANI NRM 0772-490809 mali@parliament.go.ug
Alitwala Rebecca Kadaga Women representative.kamuli NRM 0752-737939 rakadaga@parliament.go.ug
Allen Andrew Bugabula County North.kamuli INDEPENDENT 0758-441744 aallen@parliament.go.ug
Alum Santa Ogwang Woman Representative - Oyam District UPC 0772-882369 salum@parliament.go.ug
Alupo Jessica Rose Epel Woman Representative - Katakwi District NRM 0772-329290 jesalup@parliament.go.ug
Amali Caroline Okao Woman Representative - Amolatar DistrictINDEPENDENT 0774-265036 camali@parliament.go.ug
Amama Mbabazi Kinkiizi County West - Kanungu Distric NRM 0712-787979/ 0772-200800 ambabazi@parliament.go.ug
Amero Susan Woman Representative - Amuria District NRM 0772-333313/0758-444448 samero@parliament.go.ug
Amoding Monicah YOUTH Representative 0772-677121 / 0701-677121 mamoding@parliament.go.ug
Amodoi Cyrus Imalingat Toroma County - Katakwi District INDEPENDENT 0772-192034 camodoi@parliament.go.ug
Amoit Judith Mary Woman Representative - Pallisa District) NRM 0782-474380 jamoit@paliamemt.go.ug
Amongi Betty Ongom UPC 0772-410457 bmongi@parliament.go.ug
Amongin Aporu Christine Hellen Woman Representative - Kumi District NRM 0772-450496 caporu@parliament.go.ug
Amongin Jacquiline Woman Representative - Ngora District NRM 0772-364994 jamongin@parliament.go.ug
Amuge Rebecca Otengo Woman Representative - Alebtong DistrictNRM 0784-255044 oamuge@parliament.go.ug
Amuriat Oboi Patrick Kumi County - Kumi District NRM 0772-672045 / 0784-562878 pamuriat@parliament.go.ug
Angina Charles UPDF Representative 0754-309218 cangina@parliament.go.ug
Anite Evelyn YOUTH Representative NRM 0782-633131 eanite@parliament.go.ug
Anywarach Joshua Carter Padyere County - Nebbi District INDEPENDENT 0772-883384 janywarach@parliament.go.ug
Aol Betty Ocan Woman Representative - Gulu District FDC 0772-591702 baol@parliament.go.ug
Arinaitwe Kariisa Joy Woman Representative - Buhweju DistrictNRM 0782-896575 karinaitwe@parliament.go.ug
Arinaitwe Rwakajara K. Workers' Represantive - Workers District NRM 0772-496491 rarinaitwe@parliament.go.ug
Aronda Nyakairima UPDF Representative 0755-500111 anyakairima@parliament.go.ug
Asamo Hellen Grace PWD Representative NRM 0772-475186 hgasamo@parliament.go.ug
Asupasa Isiko Wilson Mpongo Busiki County - Namutumba District NRM 0772-412027/0701-412027 asupasa@parliament.go.ug
Atiku Benard Ayivu County - Arua District NRM 0753-663373/0782-663373 batiku@parliament.go.ug
Atim Joy Ongom Woman Representative - Lira District NRM 0772-574385 jatim@parliament.go.ug
Atim Ogwal Cecilia Barbara Woman Representative - Dokolo District FDC 0772-490600 cogwal@parliament.go.ug
Atim Anywar Beatrice Woman Representative - Kitgum District FDC 0772-998724 anywarb@parliament.go.ug
Atuku Bigombe Betty Woman Representative - Amuru District NRM 0782-547431/0701-615555 bbigombe@parliament.og.ug
Auma Juliana Modest Woman Representative - Abim District NRM 0772-986969 jauma@parliament.go.ug
Auru Anne Woman Representative - Moyo District NRM 0772-915259 auru@parliament.go.ug
Awongo Ahmed Koboko County - Koboko District NRM 0772-303 522 aawongo@parliament.go.ug
Ayena Krispus Oyam County North - Oyam District UPC 0773-880679 kayena@parliament.go.ug
Ayepa Michael Labwor County - Abim District NRM 0772- 527 463 mayepa@parliament.go.ug
Ayoo Tonny Kwania County - Apac District NRM 0782-667525 tayoo@parliament.go.ug
Baba Boliba James EX-OFFICIO Representative 0772-625909 boliba@parliament.go.ug
Baba Diri Margaret Woman Representative - Koboko District NRM 0772-523943 mdbaba@parliament.go.ug
Babirye Veronica Kadogo Woman Representative - Buyende DistrictNRM 0712-930850/ 0753-930850 vbabirye@parliament.go.ug
Badda Fred (Bujumba County - Kalangala District NRM 0788-222252 fbadda@parliament.go.ug
Bageine Shem Bajura EX-OFFICIO Representative sbageine@parliament.go.ug
Bagiire Vincent Waiswa Bunya County West - Mayuge District NRM 0752-702256 vbagiire@parliament.go.ug
Bagoole John B Luuka County - Luuka District INDEPENDENT 0772-958287 / 0717-442444 jbagoole@parliament.go.ug
Bahati David Ndorwa County West - Kabale District NRM 0772-484812 dbahati@parliament.go.ug
Bahinduka Mugarra Martin Ntoroko County - Ntoroko District NRM 0752- 876733 mbahinduka@parliament.go.ug
Baka Stephen Mugabi Bukooli County North - Bugiri District NRM 0772- 514337 sbmugabi@parliament.go.ug
Bakabulindi Charles Workers' Represantive - Workers District NRM 0772-790571 / 0712-790571 cbakka@parliament.go.ug
Bakaluba Mukasa Peter Mukono County South - Mukono District NRM 0772-501177 pbakaluba@parliament.go.ug
Bakeine Mabel Lillian Komugisha Bugangaizi County East - Kibaale District NRM 0772-429367 / 0752-429367 mbakeine@parliament.go.ug
Bakireke Nambooze Betty (Mukono Municipality - Mukono District DP 0752-388710 bbnambooze@parliament.go.ug
Bako Christine Abia Woman Representative - Arua District FDC 0782- 497489 acbako@parliament.go.ug
Baliddawa Edward Kigulu County North - Iganga District NRM 0772-502121 baliddawa@parliament.go.ug
Balyejjusa Sulaiman Kirunda Budiope County East - Buyende District NRM 0758- 429041/ 0772-429041 skbalyejjusa@parliament.go.ug
Balyeku Moses Grace Jinja Municipality West - Jinja District NRM 0753- 463356/0753-463388 mbalyeku@parliament.go.ug
Bangirana Anifa Kawooya Woman Representative - Ssembabule DistrNicRtM 0772-506234/ 0703-209668 abkawooya@parliament.go.ug
Banyenzaki Henry Rubanda County West - Kabale District NRM banyenzaki@parliament.go.ug
Barumba Beatrice Rusaniya NamWalao man Representative - Kiruhura DistrictNRM 0392-962747 bbarumba@parliament.go.ug
Baryayanga Andrew Aja Kabale Municipality - Kabale District NRM 0774-636460 abaryayanga@parliament.go.ug
Baryomunsi Chris Kinkiizi County East - Kanungu District NRM 0772-480045 cbaryomunsi@parliament.go.ug
Bayigga Micheal P. Lulume Buikwe County South - Buikwe District DP 0772-432096 /0752-432090 bayiggalm@parliament.go.ug
Bbumba Syda M. Namirembe Nakaseke County North - Nakaseke DistrictNRM 0772 777710 snbbumba@parliament.go.ug
Oyam county south
Besisira Ignatius Buyaga County East - Kibaale District NRM 0772 653144 / 0751 653144 ibesisira@paliament.go.ug
Bigirwa Julius Junjura Buhaguzi County - Hoima District NRM 0772 395591 jbigirwa@parliament.go.ug
Bintu Jalia Lukumu N. Abwooli Woman Representative - Masindi District)NRM 0772 414 120, 0701 414 120 intu@parliament.go.ug
Biraahwa Mukitale Stephen AdyeBeurlii isa County - Buliisa District NRM 071/ 0772454514 /0752454514 bmukitale@parliament.go.ug
Biraaro Ephraim Ganshanga Buhweju County - Buhweju District NRM 0772/0751/0702-577246 gbiraaro@parliament.go.ug
Birekeraawo Nsubuga Mathius Bukoto County South - Lwengo District NRM nbirekeraawo@parliament.go.ug
Bitekyerezo Kab Medard Mbarara Municipality - Mbarara District NRM 0782393637/0701353634 kbitek@parliament.go.ug
Boona Emma Woman Representative - Mbarara District 0772521698/0701521698 eboona@parliament.go.ug
Bucyanayandi Tress Bufumbira County South - Kisoro Distric NRM 0772 358186 tbucyanayandi@parliament.go.ug
Bukenya Balibaseka Gilbert Busiiro County North - Wakiso District NRM bgbukenya@parliament.go.ug
Businge Rusoke Victoria Woman Representative - Kabarole DistrictNRM 0772-418056/ +256701069101 vbusinge@parliament.go.ug
Busingye Mary Karooro Okurut Woman Representative - Bushenyi DistrictNRM 0772 222150 mkarooro@parliament.go.ug
Bwambale Bihande Yokasi Bukonjo County East - Kasese District FDC 0772 605801 ybihande@parliament.go.ug
Byabagambi John Ibanda County South - Ibanda District NRM 0772 408415 jbyabagambi@parliament.go.ug
Byamukama Nulu Kitagwenda County - Kamwenge District NRM 0702 199996 / 0712 666664 nbyamukama@parliament.go.ug
Byandala Abraham James Katikamu County North - Luwero District NRM 0772 444801/0774 240834 abyandala@parliament.go.ug
Byarugaba Alex Bakunda Isingiro County South - Isingiro District NRM 0772 427 954 abyarugaba@parliament.go.ug
Byarugaba Grace Isingoma Woman Representative - Isingiro District NRM 0772 443 354 gisingoma@parliamet.go.ug
Cadet Benjamin Bunyaruguru County - Rubirizi District INDEPENDENT
0701 882040/ 0776 882040/
0752 882040 bcadet@parliament.go.ug
Chebrot Stephen Chemoiko Tingey County - Kapchorwa District NRM 0392 944 629 schebrot@parliament.go.ug
Chekwel Lydia Woman Representative - Kween District NRM 0774 241 796, 0752 241 796 lchekwel@parliament.go.ug
Chemaswet Abdi Fadhil Kisos Kween County - Kween District NRM 0785 256 377 achemaswet@parliament.go.ug
Chemutai Phyllis Woman Representative - Kapchorwa DistriIcNtDEPENDENT 0772 636 868 pchemutai@parliament.go.ug
D'Ujanga Giw Simon EX-OFFICIO Representative 0772 506317 sdujanga@parliament.go.ug
Dombo Emmanuel Lumala Bunyole County East - Butaleja District NRM 0772 421412 eldombo@parliament.go.ug
Drito Martin Andi Madi-Okollo County - Arua District) NRM 0784 071537 mdrito@parliament.go.ug
Ebil Fred Kole County - Kole District UPC 0772 538973 febil@parliament.go.ug
Ecweru Musa Francis Amuria County - Amuria District NRM 0713 420509 / 0770 420509 mfecweru@parliament.go.ug
Egunyu Nantume Janepher Woman Representative - Buvuma District NRM 0776 403199/ 0776 403199 ejnantume@parliament.go.ug
Ekanya Geofrey Tororo County - Tororo District FDC gekanya@parliament.go.ug
Ekuma George Stephen Bukedea County - Bukedea District 0772 401640/0704 401640 gekuma@parliament.go.ug
Ekwau Ibi Florence Woman Representative - Kaberamaido DisFtDricCt 0712 878216 / 0773 173330 iekwau@parliament.go.ug
Engola Sam Erute County South - Lira District NRM 0772 468890/ 0772 411250 sengola@parliament.go.ug
Epetait Francis Ngora County - Ngora District FDC 0772 551684/ 0757 106026 fepetait@parliament.go.ug
Eriaku Peter Emmanuel Kapelebyong County - Amuria District NRM 0772 446812 periaku@parliament.go.ug
Fungaroo Kaps Hassan Obongi County - Moyo District FDC 0782 658923 fungaroo@parliament.go.ug
Gudoi Yahaya Bungokho County North - Mbale District NRM 0776 598379 / 0752 598379 ygudoi@parliament.go.ug
Iriama Margaret Woman Representative - Moroto District NRM 0772 830999 / 0787 809290 miriama@parliament.go.ug
Iriama Rose Woman Representative - Nakapiripirit DistIrNicDtEPENDENT 0772 879269 /0782 929782 riama@parliament.go.ug
Isabirye Iddi Bunya County South - Mayuge District NRM 0772 385187/0752 385187 iisabirye@parliament.go.ug
Jacan Omach Fred Mandir Jonam County - Nebbi District NRM 0772 674944 fomach@parliament.go.ug
Kaabule Evelyn Naome Mpagi N. Woman Representative - Luuka District NRM 0772 442741 / 0717 530791 ekaabule@parliament.go.ug
Kaahwa Tophace Byagira Woman Representative - Hoima District NRM 0782 377595 tkaahwa@parliament.go.ug
Kabaale Kwagala Olivia Woman Representative - Iganga District NRM 0782 883680/0701 883680 kkabaale@parliament.go.ug
Kabahenda Flavia Rwabuhoro Woman Representative - Kyegegwa District 0777 557387/ 0701 352842 fkabahenda@parliament.go.ug
Kabajo James Kyewalabye Kiboga County East - Kiboga District NRM 0772 611289 jkkabajo@parliament.go.ug
Kabakumba Masiko Labwoni Prin Bceusjes nje County - Masindi District NRM 0772 469517 / 0702469517 klmasiko@parliament.go.ug
Kabasharira Naome Woman Representative - Ntungamo DistricNtRM 0772 681321 nkabasharira@parliament.go.ug
Kaddumukasa Ssozi Jerome Mityana County South - Mityana District INDEPENDENT 0772 521033 jkaddumukasa@parliament.go.ug
Kafabusa Werikhe Michael Bungokho County South - Mbale District NRM 0782 797688 mwerikhe@parliament.go.ug
Kafeero Ssekitoleko Robert Nakifuma County - Mukono District INDEPENDENT
0712-200 153/ 0755-200 153/
0777- 029 800/0704- 200153 rkafeero@parliament.go.ug
Kafuda Boaz Busongora County South - Kasese District)NRM 0776-528847 bkafuda@parliament.go.ug
Kahinda Otafiire (Ruhindi County - Mitooma District NRM kotafiire@parliament.go.ug
Kahunde Helen Woman Representative - Kiryadongo DistrNicRtM 0772- 970582/ 0702-488899 hkahunde@parliament.go.ug
Kajara Aston Peterson Mwenge County South - Kyenjojo District NRM 0772 672923 akajara@parliament.go.ug
Kajura Henry Muganwa Hoima Municipality - Hoima District NRM 0751 495532 hkajura@parliament.go.ug
Kakoba Onyango Buikwe County North - Buikwe District NRM 0772 486787 okakoba@parliament.go.ug
Kakooza James (Kabula County - Lyantonde District NRM O772 497 261 jkakooza@parliament.go.ug
Kamanda Cos Bataringaya Bwamba County - Bundibugyo District NRM 0772 433500 cbkamanda@parliament.go.ug
Kamara John Nizeyimana Bufumbira County North - Kisoro District NRM 0782 560217 jkamara@parliament.go.ug
Kamateeka Jovah Woman Representative - Mitooma DistrictNRM 0752 691886 jkamateeka@parliament.go.ug
Kamba Saleh Moses Wilson Kibuku County - Kibuku District NRM 0752 378671 skamba@parliament.go.ug
Kamuntu Ephraim EX-OFFICIO Representative 0772 774876 ekamuntu@parliament.go.ug
Karuhanga Kafureeka Gerald YOUTH Representative NRM 0772-357075/0702- 846598 gkaruhanga@parliament.go.ug
Karungi Elizabeth Woman Representative - Kanungu DistrictNRM 0792- 342896 ekarungi@parliament.go.ug
Kasaija Stephen Kagwera Burahya County - Kabarole District NRM 0772- 498594/0701-498594 skasaija@parliament.go.ug
Kasaija Matia Buyanja County - Kibaale District NRM 0772- 590789/0701-590789 mkasaija@parliament.go.ug
Kasamba Mathias Kakuuto County - Rakai District NRM 0772-401337 mkasamba@parliament.go.ug
Kase-Mubanda Freda Nanzira Woman Representative - Masaka District NRM 0772437738/ +256702437738 fkase-mubanda@parliament.go.ug
Kasibante Moses Rubaga Division North - Kampala District INDEPENDENT mkasibante@parliament.go.ug
Kasirivu-Atwooki Baltazar KyamaBnuygwaan gaizi County West - Kibaale District NRM 0772- 428246 katwooki@parlament.go.ug
Kasule Justine Lumumba Woman Representative - Bugiri District NRM jlkasule@parliament.go.ug
Kasule Robert Sebunya Kyadondo County North - Wakiso District NRM 0772 460241/ 0712 460241 rkasule@parliament.go.ug
Kataaha Janet Museveni Ruhaama County - Ntungamo District NRM 0772 425117 jkataaha@parliament.go.ug
Kataike Sarah Ndoboli Woman Representative - Budaka District NRM 0774 200422 skataike@parliament.go.ug
Kategaya Eriya EX-OFFICIO Representative 0772 971536 / 0751 971536 ekategaya@parliament.go.ug
Katirima Manoni Phinehas UPDF Representative 0772 461984 mkatirima@parliament.go.ug
Katoto Hatwib (Katerera County - Rubirizi District NRM 0772 434442/ 0704 434442 hkatoto@parliamnet.go.ug
Katumba Wamala UPDF Representative 07725 75133/075 2575144 wkatumba@parliament.go.ug
Katuntu Abdu Bugweri County - Iganga District FDC 0752-389009 akatuntu@parliament.go.ug
Katuramu Hood Kiribedda PWD Representative NRM 0715 466208 hkaturamu@parliament.go.ug
Katwiremu Yorokamu Bategana Sheema County South - Sheema District NRM 0772 481947/0702 100884 ykatwiremu@parliament.go.ug
Kawuma Mohamed Entebbe Municipality - Wakiso District DP 0772 420507/ 0702 420507 mkawuma@parliament.go.ug
Kayagi Sarah Netalisire Woman Representative - Manafwa DistrictNRM 0782 807500/ 075 180750 nskayagi@parliament.go.ug
Khainza Justine Woman Representative - Bududa District NRM 0782 588451 jkhainza@parliament.go.ug
Khiddu Makubuya Edward Katikamu County South - Luwero District NRM 0772 904165 ekmakubuya@parliament.go.ug
Kiboijana Margaret Namara Woman Representative - Ibanda District NRM 0772 428663 mkiboijana@parliament.go.ug
Kibuule Ronald Mukono County North - Mukono District NRM 0772 834383 rkibuule@parliament.go.ug
Kiiza Rwebembera James Bugahya County - Hoima District NRM 0772 554843 jrwebembera@parliament.go.ug
Kiiza Monday Ernest Apuuli Masindi Municipality - Masindi District NRM 0772 401018 ekiiza@parliament.go.ug
Kiiza Winifred Woman Representative - Kasese District NRM 078-2383339 / 0759-407504 wkiiza@parliament.go.
Kikungwe Issa Kyadondo County South - Wakiso District NRM 0772-500077 / 0702-500077 ikikungwe@parliament.go.ug
Kintu Florence Woman Representative - Kalungu District NRM
0782-583171/0701-
583171/0772-377421 kintuf@parliament.go.ug
Kipoi Tonny Nsubuga Bubulo County West - Manafwa District NRM 0784 869080 tkipoi@paliament.go.ug
Kitatta Aboud Bukoto County West - Lwengo District NRM 0772 459665 akitatta@parliament.go.ug
Kiwanda Godfrey Ssubi Mityana County North - Mityana District NRM 0772 632538 gkiwanda@parliament.go.ug
Kiwanuka Maria EX-OFFICIO Representative 0772 709090/ 0712 709090 maria.kiwanuka@parliament.go.ug
Kiyingi Bbosa Kenneth Joseph Mawokota County South - Mpigi Distric NRM 0717 322255/ 0782 322711 bkiyingi@parliament.go.ug
Kiyingi Deogratius Bukomansimbi County - Bukomansimbi DisDtPrict 0751 003362/0703 024772 dkiyingi@parliament.go.ug
Kiyingi Asuman Bugabula County South - Kamuli District INDEPENDENT 0782 533987/ 0752-744075 akiyingi@parliament.go.ug
Kiyonga Chrispus Walter BazarraBbuksao njo County West - Kasese District NRM 0712 798581 ckiyonga@parliament.go.ug
Komuhangi Margaret Woman Representative - Nakasongola DistNriRcMt 0772 430064 mkomuhangi@paliament.go.ug
Kusasira Peace Kanyesigye MubirWu oman Representative - Mukono District NRM 0712 032522/ 0751 591110 pkusasira@parliament.go.ug
Kutesa Kahamba Sam Mawogola County - Ssembabule District NRM skutesa@parliament.go.ug
Kwemara Ngabu William Kyaka County - Kyegegwa District wkwemara@parliament.go.ug
Kwiyucwiny Grace Freedom Woman Representative - Zombo District) NRM 077438001 / 0785679834 gkwiyucwiny@parliament.go.ug
Kwizera Eddie Wa Gahungu NRM 0782 301230 ekwizera@parliament.go.ug
Kyambadde Amelia Anne Mawokota County North - Mpigi District NRM 0700 161214 / 0753 000277 akyambadde@parliament.go.ug
Kyanjo Hussein Makindye Division West - Kampala DistrictNRM 0772 500461/ 0702 971200 hkyanjo@parliament.go.ug
Kyeyune Harun Kyotera County - Rakai District INDEPENDENT 0775 845164 / 0702 198466 hkyeyune@parliament.go.ug
Kyooma Xavier Akampurira (Ibanda County North - Ibanda District NRM 0775 322 857 / 0712 869 355 xkyooma@paliament.go.ug
Lakot Susan UPDF Representative NRM 0774 195136/0700 317321 slakot@parliament.go.ug
Lanyero Sarah Ochieng Woman Representative - Lamwo District NRM 0772 664539/ 0787 809298 slanyero@parliament.go.ug
Lematia Ruth Molly Ondoru Woman Representative - Maracha DistrictNRM
0772 847450/0701
847450/0752 690244 rlematia@parliament.go.ug
Lokeris Samson Dodoth County East - Kaabong District NRM 0772 911340 slokeris@parliament.go.ug
Lokeris Aimat Peter Chekwii County - Nakapiripirit District NRM ptlokeris@parliament.go.ug
Lokii John Baptist Matheniko County - Moroto District NRM 0772 389 904/ 0752 389 904 jlokii@parliament.go.ug
Lokii Peter Abrahams Jie County - Kotido District NRM 0782 913222 / 0711 913222 palokii@prliament.go.ug
Lokodo Simon Dodoth County West - Kaabong District NRM 0772 470736 slokodo@parliament.go.ug
Lolem Micah Akasile Upe County - Amudat District NRM 0772 659099 / 0751 659099 mlolem@parliament.go.ug
Lowila Cd Oketayot Woman Representative - Pader District NRM 0772 951066 cdlowila@parliament.go.ug
Lubega Godfrey Kassanda County North - Mubende DistrictINDEPENDENT 0758 258827/ 0788 702202 glubega@parliament.go.ug
Lubega Medard Sseggona Busiiro County East - Wakiso District DP 0772459464/ 0752 459464 mlubega@parliament.go.ug
Lubogo Kenneth Bulamogi County - Kaliro District 0776-113377/ 0756-113377 klubogo@parliament.go.ug
Lugoloobi Amos Ntenjeru County North - Kayunga District NRM 0752 423799 / 0772 423799 alugoloobi@parliament.go.ug
Lukyamuzi John Ken Rubaga Division South - Kampala District CP 0752 694597 jklukyamuzi@parliament.go.ug
Lwanga Timothy Mutekanga Kyamuswa County - Kalangala District NRM 0772 200167 tlwanga@parliament.go.ug
Lyomoki Samuel Workers' Represantive - Workers District NRM 0772 496781 / 0701 596781 slyomoki@parliament.go.ug
Madada Kyebakoze Sulaiman Bbaale County - Kayunga District NRM 0772 611 107 smadada@parliament.go.ug
Maganda Julius Samia-Bugwe County South - Busia DistrictINDEPENDENT 0772 466324 / 0702 466324 jmaganda@parliament.go.ug
Magyezi Raphael Igara County West - Bushenyi District 0772 317756 rmagyezi@parliament.go.ug
Makhoha Margaret Woman Representative - Namayingo DistrNicRtM 0772 376421 mmakhoha@parliament.go.ug
Malinga Stephen Oscar Butebo County - Pallisa District NRM 0772 404703 smallinga@parliament.go.ug
Mandera Amos Kooki County - Rakai District NRM 0782 851772/ 0701 851772 amandera@parliament.go.ug
Matovu Gregory Bukanga County - Isingiro Distric 0752 436555/0702 436555 gmatovu@parliament.go.ug
Matte Joseph Sibalinghana KiregBhuegyah endera - Bundibugyo District INDEPENDENT 0772 480583 jsmatte@parliament.go.ug
Mawanda Michael Maranga Igara County East - Bushenyi District NRM 0702 22241 mmawanda@parliament.go.ug
Mayende Stephen Dede (Bukooli County South - Namayingo DistrictNRM 075 1049476/ 0787 803124 mayendes@parliament.go.ug
Mbabazi Betty Ahimbisibwe Woman Representative - Rubirizi District) NRM 0753 193440/0787 809278 bmbabazi@parliament.go.ug
Mbagadhi Frederick Nkayi Kagoma County - Jinja District NRM 0772 434941/0701 434941 fmbagadhi@parliament.go.ug
Mbaguta Sezi Prisca Bessy Woman Representative - Rukungiri DistrictNRM 0712 366615 smbaguta@parliament.go.ug
Mbahimba James Kasese Municipality - Kasese District NRM 0782 325431 jmbahimba@parliament.go.ug
Mbogo Kezekia Budaka County - Budaka District NRM 0772 331796 kmbogo@parliament.go.ug
Migadde Robert Ndugwa Buvuma Islands County - Buvuma Distric NRM 0776 212972 / 0757 628582 rmigadde@parliament.go.ug
Migereko Daudi Butembe County - Jinja District NRM 0772 506 549 dmigereko@parliament.go.ug
Mpabwa Sarah Patience UPDF Representative 0772 554353 psmpabwa@parliament.go.ug
Mpairwe Beatrice Woman Representative - Buliisa District NRM 0782 160990 bmpairwe@parliament.go.ug
Mpiima Dorothy Christine Representative - Buikwe District NRM 0752 650772/0776 650773 dmpiima@parliament.go.ug
Mpuuga Mathias Masaka Municipality - Masaka District INDEPENDENT 0772 418504 / 0702 320576 mmpuuga@parliament.go.ug
Mubito John Bosco Budiope County West - Buyende District NRM 0772 192792 / 0752 192792 jmubito@parliament go.ug
Mugabi Muzaale Martin Kisule Buzaaya County - Kamuli District NRM 0392 966300/0756 966300 mmugabi@parliament.go.ug
Mugema Peter Iganga Municipality - Iganga District NRM 0777-770-777 pmugema@parliament.go.ug
Mugume Roland Rukungiri Municipality - Rukungiri District FDC 0772 574642/ 0701 574642 rmugume@parliament.go.ug
Muhumuza David Mwenge County North - Kyenjojo District NRM 0772 992091 / 0759 99209 dmuhumuza@parliament.go.ug
Muhwezi Jim Katugugu Rujumbura County - Rukungiri District NRM 0714 274969 jkmuhwezi@parliament.go.ug
Mujungu Jennifer K. Woman Representative - Ntoroko District INDEPENDENT 0777 022022 jmujungu@parliament.go.ug
Mujuni Vicent Kyamadidi Rwampara County - Mbarara District NRM 0782 617415 / 0703 900359 vmujuni@parliament.go.ug
Mukasa Muruli Wilson Budyebo County - Nakasongola District NRM 07757 37800 0704 737800 wmmukasa@parliament.go.ug
Mukula George Michael Soroti Municipality - Soroti District NRM 0772 860000 gmmukula@parliament.go.ug
Mulimba John Samia-Bugwe County North - Busia District NRM 0772 506097 / 0392 944761 jmulimba@parliament.go.ug
Mulindwa Patrick Kasambya County - Mubende District NRM 0753 000104/ 0700 254486 pmulindwa@parliament.go.ug
Mulongo Simon Bubulo County East - Manafwa District NRM 0772 845725/ 0759845725 smulongo@parliament.go.ug
Muloni Irene Nafuna Woman Representative - Bulambuli District 0772 222366/ 0702 422623 imuloni@parliament.go.ug
Musasizi Henry Ariganyira Rubanda County East - Kabale District NRM 0777 647865/0712 497133 hmusasizi@parliament.go.ug
Musinguzi Yona Ntugamo Municipality - Ntungamo DistrictNRM 0777 913691 ymusinguzi@parliament.go.ug
Mutagamba Maria Woman Representative - Rakai District NRM 0759 454232 mutagamba@parliament.go.ug
Mutebi Joseph Balikudembe Busiiro County South - Wakiso District DP 0752 665831 jbalikudembe@parliament.go.ug
Mutyabule Florence Tibafana Woman Representative - Namutumba DistNriRctM 0703 016294 / 0752 655833 fmutyabule@parliament.go.ug
Muwanga Muhammad Kivumbi Butambala County - Butambala District DP mkmuwanga@parliament.go.ug
Muwuma Milton Kalulu Kigulu County South - Iganga District NRM 0712657854/ 0701657854 mkmuwuma@parliament.go.ug
Muyingo John Chrysestom Bamunanika County - Luwero District INDEPENDENT jmuyingo@parliament.go.ug
Mwebaza Sarah Wenene Woman Representative - Kibuku District NRM 0774 850 842,0772 539 618 swasike@parliament.go.ug
Mwesige Adolf Kasaija Bunyangabu County - Kabarole District NRM 0772 638782 amwesige@parliament.go.ug
Bufumbira county east-kisoro district
Mwesigye Fred Nyabushozi County - Kiruhura District NRM 0772 757712 / 0713 757712 fmwesigye@parliament.go.ug
Mwiru Paul Jinja Municipality East - Jinja District FDC 0776-280049 pmwiru@parliament.go.ug
Nabbanja Robinah Woman Representative - Kibaale District NRM 0772 664662 / 0782 693364 rnabbanja@parliament.go.ug
Nabirye Agnes Women representative.jinja NRM 0776 838485/0712 838458 anabiyre@parliament.go.ug
Nabugere Flavia women representative kaliro NRM 0772 933354/0752 933354 fnabugere@parliament.go.ug
Nabukenya Brenda women representativeluwero DP 0712 212005/0778 628886 bnabukenya@parliament.go.ug
Nabulya Theopista Ssentongo Workers NRM 0772 417569/0701 417569 tsssentongo@parliament.go.ug
Naggayi Nabilah Sempala women representative kampala FDC 0752 649656/0701 486664 nsempala@parliament.go.ug
Najjemba Rosemary Muyinda gomba county NRM 0772 402756 rnajjemba@parliament.go.ug
Nakabale Patrick YOUTH Representative NRM 0782 672425 pnakabale@parliament.go.ug
Nakabira Gertrude Lubega woman representative lwengo NRM 0772 384439/0701 1314484 gnakabira@parliament.go.ug
Nakadama Lukia Isanga woman representative mayuge NRM 0392 940285 lnakadama@parliament.go.ug
Nakato Kyabangi Katusiime woman representative gomba NRM 0772 951464 knakato@parliament.go.ug
Nakawunde Sarah Temulanda woman representative mpigi NRM 0772 520811 snakawunda@parliament.go.ug
Nakayenze Connie Galiwango woman representative mbale NRM 0776 245676 cnakayenzi@parliament.go.ug
Nalubega Mariam Patience woman representative btambala INDEPENDENT 0772 604737 nnalubega@parliament.go.ug
Nalubega Mary Tuunde workers INDEPENDENT 0772 668087 mtuunde@parliament.go.ug
Nalule Safia Juuko PWD Representative NRM 0772 411720/0774 264494 snalule@parliament.go.ug
Namaganda Susan woman representative bakomansimbi DP 0757 771912 snamaganda@parliament.go.ug
Namara Grace Woman representaive lyantonde INDEPENDENT 0782 846880 gnamara@parliament.go.ug
Namayanja Florence bukoto county east DP 0772 460986 fnamayanja@parliament.go.ug
Namayanja Rose Nsereko woman representative nakaseke NRM 0772 473226/0702 473226 rnamayanja@parliament.go.ug
Namoe Stella Nyomera woman reprsentative napak NRM 0782 123494 snamoe@parliament.go.ug
Namugwanya Benny Bugembe woman representative mubende NRM 0772 335633/0701 096569 bnamugwanya@parliament.go.ug
Nandala-Mafabi Nathan budadiri county west sironko FDC 0752 220157 nandala@parliament.go.ug
Nankabirwa Ruth Sentamu woman representative kiboga NRM 0772 455885 snankabirwa@parliament.go.ug
Nankabirwa Ann Maria woman reprseentative kyankwanzi NRM 0775 876281/0752 976117 anankabirwa@parliament.go.ug
Nansubuga Seninde Rosemary womanrepresentative wakiso NRM 0772 434513 rseninde@parliament.go.ug
Nantaba Idah Erios woman representative kayunga NRM 0782 681624 inantaba@parliament.go.ug
Nanyondo Birungi Carolyn woman representative kalangala NRM 0751 047932/0772 008814 cnanyondo@parliament.go.ug
Nasasira John Nwoono kazo county NRM 0772 511952 jnasasira@parliament.go.ug
Nauwat Rosemary woman representative amudat NRM 0772 907378/0753 907378 nauwat@parliament.go.ug
Ndeezi Alex PWD Representative NRM 0772 467810 andeezi@parliament.go.ug
Nekesa Barbara Oundo woman representative busia NRM 782666731 bnekesa@parliament.go.ug
Ninsiima Ronah Rita Women representative Kabale INDEPENDENT 0701 333732 rninsiima@parliament.go.ug
Niwagaba Wilfred Ndorwa County East Kabale NRM 0772 506448 wniwagaba@parliament.go.ug
Nokrach William Wilson PWD Northern NRM 0772 610204 wnokrach@parliament.go.ug
Nsanja Patrick K. Mabirizi Ntenjeru County South Kayunga INDEPENDENT 0772 857148 pnsanja@parliament.go.ug
Nsereko Muhammad Central Division Kampala NRM 0701 554933 mnsereko@parliament.go.ug
Nshaija Dorothy Kabaraitsya Woman Representative Kamwenge NRM 0772 459896 dnshaija@parliament.go.ug
Ntabazi Harriet Woman Representative Bundibugyo NRM 0772 918039 hntabazi@parliament.go.ig
Nyakecho Okwenye Annet Woman Representative Otuke NRM 0772 899416 anyakecho@parliament.go.ug
Nyakikongoro Rosemary Woman Representative Sheema INDEPENDENT 0772 419050 rnyakikongoro@parliament.go.ug
Nyanzi Vincent Makumbi Busujju County Mityana NRM 0752 5351570 vnyanzi@parliament.go.ug
Nyiira Zerubabel Mijumbi Buruli County Masindi NRM 0772 966661 znyiira@parliament.go.ug
Nyirabashitsi Sarah Mateke District Woman Kisoro NRM 0772 650110 smateke@parliament.go.ug
Nyombi Thembo George William Nakasongola County Nakasongola NRM 0772 584522 tnyombi@parliament.go.ug
Nyombi Peter Kassanda County South NRM 0772 538820 pnyombi@parliament.go.ug
Nzoghu M. William Busongora County North Kasese FDC 0772 306303 wnzoghu@parliament.go.ug
Oboth Marksons Jacob West Budama County South Tororo INDEPENDENT 0772 985512 joboth@parliament.go.ug
Obua Ogwal Benson Moroto County Alebtong UPC 0772 493285 obua-ogwal@parliament.go.ug
Obua Denis Hamson Ajuri County Alebtong NRM 0772 834388 dobua@parliament.go.ug
Ochola Stephen Sererere County Serere FDC 0772 554526 sochola@parliament.go.ug
Ochwa David Agule County Palisa NRM 0782 370594 dochwa@parliament.go.ug
Odoi Oywelowo Fox West Budama County North Tororo INDEPENDENT 0712 795944 fodoi@parliament.go.ug
Odonga Otto Aruu County Pader FDC 0758 300202 otto_jr@parliament.go.ug
Odongo Jeje Ex-Officio 0759 401000 jjodongo@parliament.go.ug
Oguttu Wafula Phillip Bukooli County South Bugiri FDC 0756 2000060 woguttu@parliament.go.ug
Ogwal Jacinto Deusdedit Otuke County Otuke UPC 0772 516631 jogwal@parliament.go.ug
Ogwang Peter Youth Eastern NRM 0782 625593 pogwang@parliament.go.ug
Okello Anthony Kiogo County Amolatar NRM 0772 984079 aokello@parliament.go.ug
Oketta Julius Facki UPDF Representative 0714 414433 joketta@parliament.go.ug
Okeyoh Peter Bukooli islands County Namayigo NRM 0757 807671 pkeyoh@parliament.go.ug
Okot John Amos Agago County Agago NRM 0772 901130 ojamos@parliament.go.ug
Okot Ogong Felix Dokolo County Dokolo NRM 0772 502382 fokot@parliament.go.ug
Okumu Ronald Reagan Aswa County Gulu FDC 0772 402851 rrokumu@parliament.go.ug
Okuonzi Sam Agatre Vurra County Arua INDEPENDENT 0711 504846 sokuonzi@parliament.go.ug
Okupa Elijah Kasilo County Serere FDC 0772 401936 kupa@parliament.go.ug
Olanya Gilbert Kilak County Amuru INDEPENDENT 0772 618907 golanya@parliament.go.ug
Oleru Huda Abason Woman Representative Yumbe NRM 0782 021906 holeru@parliament.go.ug
Omara Geoffrey Erute County North Lira NRM 0772 611816 gomara@parliament.go.ug
Omolo Peter Soroti County Soroti FDC 0751 585378 pomolo@parliament.go.ug
Omona Kenneth Olusegun Kaberamaido County Kaberameido NRM 0772 837314 komona@parliament.go.ug
Omwonya Oribdhogu Stanley Okoro County Zombo NRM 0772 698534 somwonya@parliament.go.ug
Ondoa Christine Ex-Officio 0772 428346 condoa@parliament.go.ug
Onek Obaloker Hilary Lamwo County Lamwo NRM 0772 536317 honek@parliament.go.ug
Ongalo Obote Clement Keneth Kalaki County Kaberameido NRM 0772 643064 oongalo@parliament.go.ug
Opolot Jacob Richards Pallisa County Pallisa NRM 0752 621170 jopolot@parliament.go.ug
Oryem Henry Okello Chua County Kitgum NRM 0772 765599 hokello@parliament.go.ug
Osegge Angelline Woman Representative Soroti FDC 0771 431239 aosegge@parliament.go.ug
Otada Sam Owor Amooti Kibanda County Kiryadongo INDEPENDENT 0772 704969 amotoda@parliament.go.ug
Oulanyah Jacob L'Okori Omoro County Gulu NRM 0772 735805 oulanyah@parliament.go.ug
Owoyesigire Jim UPDF Representative 0752 781214 jobowoyesigye@parliament.go.ug
Ruhakana Rugunda Ex-Officio 0772 702773 rrugunda@parliament.go.ug
Ruhindi Fredrick Nakawa Division Kampala NRM 0772 434705 fruhindi@parliament.go.ug
Ruhunda Alex Fort Portal Municipality Kabarole NRM 0772 704824 aruhunda@parliament.go.ug
Rukutana Mwesigwa Rushenyi County Ntungamo NRM 0772 707142 mrukutana@parliament.go.ug
Rwamirama Bright Kanyontore Isingiro County North Isingiro NRM 0772 501419 brwmirama@parliament.go.ug
Sabiiti Jack Rukiga County Kabale FDC 0702 865442 jsabiiti@parliament.go.ug
Sabila Nelson Kongasis County NRM 0782 999571 nsabila@parliament.go.ug
Sebuliba Mutumba Richard Kawempe Division South Kampala DP 0712 832574 rsemur@parliament.go.ug
Sejjoba Issac Bukoto County Mid West Lwengo NRM 0772 416149 isejjoba@parliament.go.ug
Sejusa David UPDF Representative 0782 341888 dsejusa@parliament.go.ug
Sempala Mbuga Edward William Nakaseke County South Nakaseke NRM 0772 370330 ewsempala@parliament.go.ug
Shinyabulo-Mutende James Ex-Officio 0779 284059 jmutunde@parliament.go.ug
Ssali Baker Buikwe County West Buikwe NRM 0783 727377 bssali@parliament.go.ug
Ssasaga Isaias Johny Budadiri County East FDC 0772 492259 jssasaga@parliament.go.ug
Ssebaggala Abdu Latif Sengendo Kawempe Division North DP 0772 420741 sebagala@parliament.go.ug
Ssekandi Edward Kiwanuka Bukoto County Central Masaka NRM 0772 659812 essekandi@parliament.go.ug
Ssekikubo Theodore Lwemiyaga County Sembabule NRM 0772 518839 ssekikibo@parliament.go.ug
Ssemmuli Anthony Buwekula County Mubende NRM 0782 812014 assemmuli@parliament.go.ug
Ssempijja Vincent Bamulangaki Kalungu County East Kalungu INDEPENDENT 0700 576846 vsempijja@parliament.go.ug
Ssemugaba Samuel Kiboga County west - kyankwanzi NRM 0772 662006/0752 662006 sssemugaba@parliament.go.ug
ssemujju ibrahim nganda kyadondo county west.wakiso FDC 0772 434911/0703 442976 issemujju@parliament.go.ug
SSEWUNGU JOSEPH GONZAGA Kalungu County west Kalungu DP 0772 453796/0702 904340 jssewungu@parliament.go.ug
SSIMBWA JOHN Makindye Division east - Kampala District NRM 0751 519193 jssimbwa@parliament.go.ug
Ssinabulya Sylivia Namabidde woman representative mityana NRM 0772 446970/0757 872112 nsinabulya@parliament.go.ug
Taaka Kevinah Wanaha WanderaB usia Municipality FDC 0756 500928 ktaaka@parliament.go.ug
Tanna Sanjay Tororo municipality INDEPENDENT 0772 444444 stanna444@parliament.go.ug
Tashobya N. Stephen kajara county ntungamo NRM 0772 798459 stashobya@parliament.go.ug
Tayebwa Odo Bushenyi-Ishaka Municipality otayebwa@parliament.go.ug
Tete Chelangat Everline Woman representative bukwo NRM 0752 585100/0776 585100 etete@parliament@go.ug
Timbigamba Lyndah Woman representative kyenjojo NRM 0773 259329/0703 792705 ltimbigamba@parliament.go.ug
Tinkasiimire Barnabas Ateenyi Buyaga County West - Kibaale District NRM 0782 022699 btimkasiimire@parliament.go.ug
Todwong Richard Nwoya County - Nwoya District NRM 0752 424271/ 0712 424271 rtodwong@parliament.go.ug
Tumwebaze Kagyigyi Frank Kibale County - Kamwenge District NRM 0776 100080 / 0701 100080 ftumwebaze@parliament.go.ug
Tumwesigye Elioda Sheema County North - Sheema District NRM 0772 489632/0701 589632 elioda@parliament.go.ug
Tumwine Elly Tuhirirwe UPDF Representative 0712 898541 ellytum@parliament.go.ug
Turyahikayo Kebirungi Mary PauRlau babo County - Rukungiri District NRM 0772 434302 / 0701 434302 mpturyahikayo@parliament.go.ug
Twa-Twa Mutwalante Jeremiah Iki-Iki County - Budaka District NRM 0772 492168 mtwa-twa@parliament.go.ug
Wadada Femiar Woman Representative - Sironko District FDC 0753 213337 fwadada@parliament.go.ug
Wadri Kassiano Ezati Terego County - Arua District FDC 0772 501324 / 0752 501324 ekwadri@parliament.go.ug
Waira Kyewalabye Majegere S.J. Bunya County East - Mayuge District NRM 0772 527592 kwaira@parliament.go.ug
Wakikona Wandendeya David Manjiya County - Bududa District NRM 0772 432189 dwakikona@parliament.go.ug
Wamakuyu Mudimi Ignatius Bulambuli County - Bulambuli District NRM 0752 865773/ 0752 865776 wamakuyu@parliament.go.ug
Wamanga Wamai Jack Mbale Municipality - Mbale District FDC 0772 406540/0392 943624 jwwamai@parliament.go.ug
Wangolo Jacob Bunyole County West - Butaleja District NRM 0772 952851/0752 952851 jwangolo@parliament.go.ug
Yaguma Wilberforce Kashari County - Mbarara District NRM 0772 931800 wyaguma@parliament.go.ug

Comments

Popular posts from this blog

The demonstrations: Having a productive strike (6 proven things to consider)

Salvation Truths (Part 1): Grace, Faith, Obedience, And Good Works

The Only One Thing You Need When In Despair And You Want To Quit